Krispig calamari med vitlöksaioli, ärtor och mynta – fredagstapas
Krispig calamari med vitlöksaioli, ärtor och mynta
Små tapasrätter har blivit ett populärt sätt att samlas kring bordet, och i Spanien och Italien är friterad bläckfisk en given del av det. Här är en lättlagad version med calamari från Miljöfiskbilen: gyllene ringar, en vitlöksaioli som du rör ihop själv och en frisk sallad av ärtor och mynta. Servera med bröd och ett glas kallt vitt vin.
Tid: ca 20 minuter | Portioner: 4 som tapas, 2 som middag | Allergener: vete (gluten), blötdjur, ägg (aioli). Produkten kan innehålla spår av kräftdjur, fisk, soja, senap och mjölk.
Ingredienser
- 400 g Calamari, panerade bläckfiskringar (fryst)
- 2 dl gröna ärtor, frysta
- 1 knippe färsk mynta
- 1 citron
- 1 msk olivolja
- Flingsalt
- 4 skivor surdegsbröd, rostat
Vitlöksaioli
- 1 äggula
- 1 tsk dijonsenap
- 1 vitlöksklyfta, riven
- 1,5 dl neutral olja
- 1 tsk citronsaft
- Salt
Gör så här
- Aioli: Vispa äggula, senap, vitlök och citronsaft. Droppa i oljan under ständig vispning, först droppvis, sedan i tunn stråle, tills såsen är tjock. Smaka av med salt. Låt stå svalt.
- Tillaga calamarin enligt förpackningens anvisning. Produktsidan anger att den är klar på några minuter i stekpanna, ugn eller airfryer.
- Skålla de frysta ärtorna i kokande vatten i 1 minut. Låt rinna av och blanda med olivolja, finhackad mynta, rivet citronskal, citronsaft och flingsalt.
- Lägg ärtsalladen på ett fat, toppa med het calamari och servera med aioli, citronklyftor och rostat bröd.
Tips
Rör du hellre en snabbare sås fungerar färdig majonnäs blandad med pressad vitlök och citron. Calamarin är redan panerad, så salta sparsamt. Den innehåller enligt produktsidan 1,75 g salt per 100 g.
Om produkten: Calamari är fryst, panerad bläckfisk (bläckfiskringar i smet). Förvaras vid -18 °C eller kallare. Tina eventuellt i kylskåp och återfrys inte.