Råvaror vi ser fram emot hos Miljöfiskbilen
Ett nytt år innebär inte nödvändigtvis nya vanor. Ofta handlar det snarare om att fortsätta bygga vidare på sådant som fungerar – i köket, i frysen och i vardagen. För oss på Miljöfiskbilen handlar arbetet om råvaror vi känner väl, som återkommer med säsong och som har en självklar plats i många hem. Vissa är korta fönster, andra är mer långsiktiga favoriter. Här är fem sådana råvaror och produkter vi ser särskilt fram emot.
1) Skrei – vinterns tydligaste säsong
Skrei är för många startskottet på fiskeåret. Den norska vandringstorsken som under vintern rör sig från Barents hav till Lofoten för lek är starkt förknippad med säsong, begränsning och tajming. Det är just det som gör skrei till något annat än “vanlig torsk”.
När skreien är i säsong är råvaran fast i strukturen och jämn i kvalitet, vilket gör den lätt att arbeta med i köket. Den lämpar sig lika bra för enkla tillagningssätt som ugnsbakning och stekning, som för klassiska serveringar med lever och rom. För oss är skrei inte en vardagsprodukt året runt, utan något som får ta plats just när den finns.
Vi arbetar med skrei på ett sätt som respekterar säsongen. Det handlar om tydlighet: när den finns, hur den används och varför den skiljer sig från annan torsk. Skrei är inte tänkt att ersätta allt annat – den är ett komplement, ett tillfälle att laga något extra genomtänkt när vintern fortfarande är närvarande.
2) Vildlax från Kalix – ett begränsat men betydelsefullt inslag
Vildlax från Kalix är en råvara som ofta väcker frågor, just eftersom den inte är tillgänglig på samma sätt som odlad lax. Fångsterna är begränsade, reglerade och tätt kopplade till plats och säsong. Det gör den inte till en självklar del av vardagen – men till något som många uppskattar när den väl finns.
För oss handlar vildlax från Kalix inte om att ersätta annan lax, utan om att erbjuda ett alternativ med ett tydligt ursprung. Det är en råvara som kräver varsam hantering och som ofta används enkelt: lätt gravad, varsamt tillagad eller serverad rå i tunna skivor.
Vi arbetar med vildlax från Kalix på ett återhållsamt sätt. Det betyder inte stora volymer eller ständiga kampanjer, utan snarare tillgänglighet när förutsättningarna finns. För många kunder är detta en råvara man planerar kring – snarare än impulsköper.
3) Löjrom från Kalix – när råvaran får tala för sig själv
Kalix löjrom är kanske den tydligaste symbolen för hur plats, tradition och råvara hänger ihop. Den skyddade ursprungsbeteckningen är inte bara ett formellt ramverk, utan en konkret beskrivning av var och hur rommen tas fram. Det gör Kalix löjrom till något mer än bara en ingrediens.
För oss är löjrom från Kalix inte reserverad för högtider, även om den ofta hamnar där. Den fungerar lika bra i mindre sammanhang: på en enkel förrätt, på en potatis med smör, eller som ett tillägg till något i övrigt okomplicerat. Just därför är det en råvara som förtjänar lugn runt sig.
Vi erbjuder Kalix löjrom med fokus på användning snarare än tillfälle. Det handlar om att visa hur små mängder kan räcka långt, och hur rommen kan få ta plats utan att bli överlastad av tillbehör.
4) Sockeye från Alaska – ett alternativ med tydlig karaktär
Sockeye från Alaska skiljer sig tydligt från annan lax, både i färg och struktur. Den djupare röda färgen kommer från födan i det vilda, och köttet är fastare än många är vana vid. Det gör sockeye till ett alternativ snarare än en ersättare till annan lax.
I köket fungerar sockeye bra till tillagningssätt där råvaran får behålla sin egen karaktär: lätt stekt, grillad eller serverad rå. Den kräver lite mer uppmärksamhet vid tillagning, men ger också ett tydligt resultat.
Sockeye har en tydlig plats i sortimentet som ett komplement. För den som vill variera sin laxkonsumtion och prova något annat än det invanda fyller den en tydlig funktion. Det är inte en lax för alla tillfällen – men för rätt tillfälle är den svår att ersätta.
5) Jullådorna – igen, men med samma omsorg
När året går mot sitt slut återkommer jullådorna. För oss är de inte ett nytt projekt varje år, utan snarare ett återkommande arbete som finjusteras över tid. Innehållet bygger på sådant vi vet fungerar: råvaror som går att planera, frysa in och använda över flera tillfällen.
Att jullådorna återkommer handlar inte om tradition för traditionens skull, utan om efterfrågan. Många vill ha en färdig sammansättning som går att lita på, särskilt under en period då mycket annat kräver uppmärksamhet.
Vi tar fram jullådor med fokus på användbarhet snarare än överraskning. Det ska vara råvaror som passar flera måltider, som fungerar både före och efter jul – och som gör det lättare att samla människor runt bordet.
Framåt, med fötterna i frysen
För oss handlar arbetet inte om att jaga nyheter, utan om att fortsätta arbeta med råvaror som håller över tid. Fisk och skaldjur som är tydliga i sitt sammanhang, lätta att använda och möjliga att planera kring. Det är där Miljöfiskbilen hör hemma.